sobota, 21 grudnia 2013

Czym są i jak działają banki spółdzielcze?

W świadomości większości Polaków banki spółdzielcze (popularne BS-y) to twór czasów PRL-u.
Najczęściej kojarzy się je z rolnikami, czasem ze SKOK-ami, co jest błędem, bo choć obie instytucje działają na podobnych zasadach, to jednak są czymś innym. Czym więc są opisywane przez mnie banki?

To, mówiąc najogólniej, nowoczesne instytucje z całkowicie polskim kapitałem, które działają głównie w danym regionie. Ich działalność regulowana jest prawem bankowym, podobnie zresztą jak ma to miejsce w przypadku banków komercyjnych. Nie musimy więc obawiać się o ich wypłacalność, gdyż nad bankami spółdzielczymi czuwa KNF. Są one zrzeszone w jednej z dwóch spółdzielni (w Warszawie i w Poznaniu), dzięki czemu jest zachowana pełna kontrola nad placówkami.


Banki spółdzielcze przede wszystkim udzielają kredytów: osobom fizycznym oraz (głównie) małym i średnim przedsiębiorstwom. Służą tym samym rozwojowi lokalnego środowiska – dzięki pomocy, udzielanej sektorowi MSP. Kredyty na poczet działalności gospodarczej często udzielane są na preferencyjnych warunkach, co dla startujących firm niewątpliwie jest ogromną ulgą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz